Otwarcie ścieżki rowerowej im. Kołowników przez krzyskich licealistów w ramach projektu Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu to projekt realizowany od 2012 roku przez Klub Jagielloński we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego. W ramach jego realizacji uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Krzyżu Wlkp. oprócz uczestniczenia w nowatorskich  zajęciach wykonywali określone zadania.

Jednym z nich było zrealizowanie projektu społecznościowego. Jako jego  temat wybrano wyznaczenie szlaku rowerowego - przedsięwzięcia  trwałego i funkcjonalnego, skierowanego zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób starszych.

Wyznaczony szlak rowerowy ma ok. 25km. Na pętli trasy, dzięki sponsorom, udało się wyznaczyć i wyposażyć  miejsce przeznaczone na odpoczynek. Znajdują się tam ławeczki, stolik, a także tablica z ciekawostkami o tematyce rajdów rowerowych m.in. „Rower wczoraj i dziś” i     „Historia Kołowników z Drawska”.

Kolejnymi zadaniami było nakręcenie „snapa” promującego Krzyż Wlkp. oraz zmontowanie filmiku, ukazującego lokalnego nowoczesnego patriotę. W  filmiku przedstawiona została postać Pana Daniela Wilka, pod którego czujnym okiem od wielu lat prężnie rozwija się klub rowerowy Dynamo Krzyż i który wytrwale wspierał szkołę w projekcie.

Zwieńczeniem pracy nad projektem był zorganizowany 20 maja 2017 r. rajd rowerowy nowym szlakiem oraz festyn przy ZSO w Krzyżu Wlkp. W imprezie uczestniczyło ok. 120 osób. Byli to uczniowie krzyskich szkół, nauczyciele, rodzice, a także mieszkańcy miasta i gminy Krzyż Wlkp. Podczas festynu, dzięki hojności sponsorów, uczestnicy rajdu mogli posilić się przy stoisku z grillem i słodkościami. Można było także spróbować swoich sił w konkurencjach sportowych. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych (gry i zabawy, malowanie twarzy).

W dniach 1-2 czerwca 2017 r. podczas finału projektu w Krakowie uczniowie zaprezentują całość swoich prac promując nasze miasto i gminę w skali ogólnopolskiej.