"Tradycyjny sad"- relacja z apelu

 

11 marca 2020 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim odbył się apel w ramach realizowanego przez uczniów ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Tradycyjny sad”.

Grupa projektowa pod nazwą Poddani Królowej Wiktorii opowiedziała o głównych założeniach projektu oraz o korzyściach płynących z upraw zapomnianych już, tradycyjnych odmian drzew owocowych. Odniesiono się do smaku oraz walorów zdrowotnych owoców pochodzących z drzew dawnych odmian. W dalszej części apelu przedstawiono uczestników projektu oraz przydzielone im zadania. Przyszli sadownicy opowiedzieli o etapach konkursu oraz zadaniach, które zostały już przez nich zrealizowane.

Społeczności szkolnej zaprezentowane zostały: logo i nazwa zespołu, teren pod mini sad oraz wybrane odmiany śliw. Apel urozmaiciły: prezentacja multimedialna oraz scenka, ukazująca zalety powrotu do odmian tradycyjnych i tym samym konieczność unikania współczesnych, nowoczesnych odmian drzew owocowych. Ponadto projektowa „Śliwka Oliwka” opowiedziała o licznych walorach zdrowotnych płynących ze spożywania śliwek, takich jak.: wysoka zawartość witamin i błonnika, profilaktyka nowotworu jelita grubego, piękne włosy i skóra, mocne kości czy też zgrabna sylwetka.

Pod koniec apelu przeprowadzono konkurs sprawdzający czujność uczniów uczestniczących w apelu. Zadawane były pytania odnoszące się do projektu, a za udzielenie prawidłowej odpowiedzi uczniowie otrzymywali słodkie nagrody. Apel zakończył wesoły taniec „Śliwki Oliwki” oraz wielkie brawa ze strony publiczności.

 Agata Michalak