Pamiętamy o Powstaniu Wielkopolskim

Obraz Leona Prauzińskiego „Szturm o zdobycie Prezydium Policji – śmierć bohaterska Franciszka Ratajczaka w piątek 27 grudnia 1918 roku” (ze zbiorów Biblioteki Narodowej)

Tuż przed 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości ogłoszone zostały wyniki konkursu „Żywe Powstanie” organizowanego przez Fundację Instytut Poznański. Celem konkursu było upamiętnienie w postaci pracy pisemnej lub plastycznej, bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Z klas licealnych  w konkursie wzięły udział dwie uczennice klasy 1p Dagmara Sikora i Julia Wojtkowiak. Obie dziewczyny wybrały formę plastyczną prac - przygotowały plakaty kolaże:Dagmara o swoim pradziadku Janie Piątku, a Julia o znanym wielu mieszkańcom naszego miasta Teofilu Gulczu. Komisja konkursowa wybrała najlepsze prace spośród przeszło 50 nadesłanych na konkurs. Dziewczyny nie zdobyły nagród, ale ich prace, podobnie jak wszystkie biorące udział w konkursie, zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora www.poznanski.org.

Barbara Brzozowska nauczycielka historii