Wojewódzki Konkurs Geograficzny „OBIEŻYŚWIAT”

W poniedziałek, 5 czerwca 2017 roku dwoje uczniów naszego gimnazjum: Jagoda Kućko z klasy 3a i Dominik Olczyk z klasy 2b wzięło udział w finale Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego dla uczniów klas II i III „Obieżyświat” organizowanego przez Poznańskie Stowarzyszenie Oświatowe oraz Pracownię Dydaktyki Geografii i Edukacji Ekologicznej Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu.

Aby dostać się do finału uczniowie musieli przejść wcześniej eliminacje szkolne, które odbyły się 16 marca i uzyskać, co najmniej 30 punktów na 40 możliwych do zdobycia. W eliminacjach szkolnych musieli wykazać się wiedzą z geografii fizycznej, politycznej, gospodarczej i turystycznej świata oraz znajomością mapy. Do finału zakwalifikowało się 19 drużyn, wśród nich nasi uczniowie.

Temat przewodni tegorocznego finału brzmiał „Podróżujemy na krańce świata”. Finał składał się z 3 etapów. Jagoda i Dominik, jako drużyna pomyślnie przeszli przez etap pierwszy i drugi, i zmagali się z zadaniami w trzecim etapie.

Biorąc udział w konkursie zdobyli nowe doświadczenia i umiejętności. Ze względu na interdyscyplinarny charakter geografii zadania finałowe obejmowały wiedzę z zakresu muzyki, kultury, obyczajów oraz geografii turyzmu dotyczącą wiodącego tematu.

Podczas pobytu na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych mieli też możliwość uczestniczenia w wykładzie na temat „Na wschodnim wybrzeżu Chin – z wizytą w Hong Kongu” z udziałem studenta z tego obszaru oraz zwiedzali Muzeum Ziemi, w którym znajduje się największy meteoryt w Polsce i mnóstwo przepięknych skał i minerałów. Jagoda i Dominik wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

Gratulujemy uczniom udziału w finale konkursu.

Ewa Graś