Finał V Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni” w Lublinie

W dniach 3 - 4 kwietnia 2016 r. w Lublinie odbyła się gala finałowa V Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni”, w której uczestniczyła uczennica naszej szkoły Aleksandra Maria Oto  z klasy II c. Pierwszego dnia odbyło się spotkanie z weteranami i dziećmi Żołnierzy Wyklętych m. in. por. Henrykiem Atemborskim ps. „Pancerny” – żołnierzem Brygady Świętokrzyskiej NSZ czy panią Magdaleną Zarzycką-Redwan – urodzoną w więzieniu komunistycznym na Zamku Lubelskim.

Następnie prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego (organizatora konkursu) – pan Karol Wołek oprowadził laureatów po pierwszym w Polsce „Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Lublinie.

Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania miasta, do którego przybyli zwycięzcy. Potem miał miejsce kulminacyjny punkt zgrupowania, czyli wręczenie nagród. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Ola zdobyła I miejsce w kategorii prac literackich w etapie rejonowym (obejmującym cztery województwa), a także I miejsce w etapie ogólnopolskim! Jej praca opowiadała o ostatnim komendancie Narodowych Sił Zbrojnych – panu Stanisławie Józefie Kasznica i powstała przy współpracy z oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Nagrody laureatom wręczał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pan Jan Józef Kasprzyk. Cała gala przebiegła bardzo pomyślnie.