Licealiści na wykładzie otwartym na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Przyszłe studentki i studenci z naszego liceum, korzystając z oferty wykładów otwartych organizowanych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, udali się 20 lutego do kampusu uniwersyteckiego na Morasku, aby tam na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa wysłuchać pasjonującego wykładu profesora Adama Szymaniaka „Kara śmierci we współczesnym świecie”.

Zainteresowanie uczniów z innych szkół średnich było tak duże, że już na godzinę przed wykładem tłum oczekiwał na otwarcie auli. W związku z tym, my, podobnie jak większa część przybyłych, wysłuchaliśmy wykładu dzięki zastosowaniu technologii (słuchacze w jednej z sal wykładowych na piętrze, a prelegent w auli na parterze). Mimo iż wykład trwał przeszło 90 minut w ogóle nie zauważyliśmy tego. W wykładzie była mowa  o tym, jak w dawnych czasach stosowano karę śmierci, kto ją wykonywał i z jakich pobudek oraz jak dziś podchodzi się do kary śmierci.

Odpowiedzi na podstawowe pytanie: stosować karę śmierci czy nie? nie otrzymaliśmy. To, jak powiedział profesor A. Szymaniak, dylemat, z którym mierzą się ludzie we współczesnym świecie, bo są argumenty  za i przeciw.