Noc Biologów 2020

10 stycznia 2020 r. uczniowie ZSO w Krzyżu Wielkopolskim uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji pt. „Noc Biologów” zorganizowanej przez Wydział Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

                 Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „Globalne zmiany środowiska”. Uczniowie uczestniczyli w interesujących wykładach, warsztatach i pokazach. Szczególnie ciekawe okazały się wykłady pt.:  „Myszy w laboratorium - postępowanie ze zwierzętami laboratoryjnymi, ciekawe eksperymenty i najnowsze badania” oraz „Rak - choroba cywilizacyjna”.

W sposób aktywny uczniowie uczestniczyli w warsztatach: „Wielkie zmiany w małej skali”, „Civilization: Game over? Jak ocalić życie w epoce antropocenu?” oraz „Ślimak w ochronie przyrody”.  W trakcie zajęć warsztatowych ich uczestnicy wykonywali różnorodne doświadczenia m.in. związane z badaniem wpływu dwutlenku węgla na zakwaszenie wody i wzrost temperatury środowiska.

W przerwach pomiędzy zajęciami uczniowie zwiedzali wystawy i uczestniczyli w pokazach zwierząt i roślin egzotycznych, podczas których mogli dotknąć gekona lamparciego czy też afrykańskiego ślimaka Achatina. Fascynujące było również podglądanie pod mikroskopem żywych preparatów, np. pijawki lekarskiej.

            Pełni wrażeń, wzbogaceni o nowe informacje, uczniowie z żalem opuszczali gościnne mury uczelni. Niektórzy z nich zadeklarowali, że chcą kontynuować naukę na UAM. Cel edukacyjny wyjazdu został osiągnięty i z całą pewnością wrócimy tu za rok.

K. Brzezińska