Licealiści w Muzeum Powstania Wielkopolskiego

27 lutego br. podsumowaliśmy obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w naszej szkole. W poprzednich miesiącach poznawaliśmy historie naszych pradziadków i prababek walczących o polskość Wielkopolski.

W szkole zaprezentowaliśmy na gazetce historię walk powstańczych - każda z klas wykonała planszę „Powstanie Wielkopolskie w oczach współczesnej młodzieży”.  W styczniu wraz z uczniami naszego gimnazjum uczestniczyliśmy w uroczystości odsłonięcia pomnika Powstania Wielkopolskiego w Czarnkowie, a w środę 27 lutego grupa 30. uczniów Liceum Ogólnokształcącego, pod opieką nauczycielek historii i geografii, udała się do Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

Zwiedziliśmy ekspozycję muzealną – można było założyć mundur powstańczy, wczuć się w rolę sanitariuszki powstańczej, odbyć rozmowę telefoniczną z powstańcem czy nawet spróbować „na sucho” postrzelać z broni, jakiej używali powstańcy. To nie były jeszcze wszystkie atrakcje. Wzięliśmy udział w lekcji muzealnej „Architekci wolności” (byliśmy bardzo aktywni), na koniec której każdy z nas własnoręcznie wykonał kotylion powstańczy. Jak powiedziała prowadząca lekcję dr Elżbieta Mania, powstańcy chętnie przyjęliby od nas tak ładnie wykonane kotyliony. Pełni wrażeń opuściliśmy gmach Odwachu i po krótkim spacerze po uliczkach Starego Miasta wróciliśmy do Krzyża. 

Uczestnicy wycieczki - uczniowie Liceum Ogólnokształcącego

z opiekunkami