Licealiści z Krzyża Wielkopolskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Już po raz 12-ty grupa uczennic i uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Krzyżu Wielkopolskim pod koniec września udała się na wykłady i warsztaty do Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach Spotkań z historią dla szkół ponadgimnazjalnych „Powtórka przed …”.

W tym roku tematem wiodącym w 100 – lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, była „Niepodległość w różnych epokach”. Młodzież miała możliwość uczestniczyć w ciągu dwóch dni w 5 wykładach i 3 warsztatach (spośród 21 do wyboru) – tematy wykładów były bardzo różnorodne np. „Blaski i cienie polskiego rozbicia dzielnicowego”, „Czy w Rzeczpospolitej szlacheckiej obawiano się groźby utraty niepodległości?. Warsztaty, prowadzone bardzo ciekawie przez profesorów, doktorów i doktorantów Wydziału Historycznego UAM, przyciągały uczestników już samymi tytułami np. „Słów kilka o sztuce dobrego umierania”, „Kultura młodzieżowa w PRL”, „Hipolit Cegielski: humanista w świecie biznesu” czy „(…) w bólu będziesz rodziła dzieci, czyli o ciąży, porodzie i połogu w Polsce do XVI wieku”.

Czas spędzony na terenie Kampusu Uniwersyteckiego Morasko był także okazją do nawiązywania coraz ściślejszych relacji koleżeńskich przez uczniów klasy 1 LO, którzy od pierwszych dni nauki w nowej szkole aktywnie włączyli się w jej życie. Większość pierwszoklasistów pomagała w organizacji i przeprowadzeniu VI Zjazdu Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Krzyżu Wielkopolskim połączonego z Jubileuszem 70lecia szkoły, kilka uczennic reprezentowało szkołę w zawodach powiatowych w Przełajowych Biegach Sztafetowych. Uczennice i uczniowie wraz z wychowawczynią przygotowują się także do wycieczki integracyjnej.

Barbara Brzozowska