Dzień przedsiębiorczości

17 kwietnia 2018 roku wybraliśmy się wraz z opiekunami na wycieczkę do Zakładu Karnego we Wronkach. Wyjazd został zaplanowany w ramach Dnia Przedsiębiorczości. Gdy bezpiecznie dojechaliśmy koleją do Wronek, udaliśmy się pieszo do celu. Sprzyjała nam słoneczna pogoda oraz dobre nastroje.

Po wejściu do biura przepustek musieliśmy się wylegitymować i pozostawić w specjalnych szafkach urządzenia telekomunikacyjne i inne zbędne lub niedozwolone przedmioty, następnie zostaliśmy poddani kontroli za pomocą bramowego i ręcznego wykrywacza metali - dopiero wtedy wprowadzono nas do obiektu.  Podczas wycieczki zostaliśmy zapoznani z zadaniami i działalnością Służby Więziennej oraz z charakterystyką i specyfiką pracy.

Na początku odbyło się spotkanie, podczas którego dokładnie poinformowano nas o sprawach kadrowych, płacowych, socjalnych funkcjonariuszy  i o tym, czym tak naprawdę jest Zakład Karny i czego możemy  się spodziewać w takim miejscu. Chwilę później zostaliśmy skierowani do kaplicy przywięziennej, gdzie obejrzeliśmy film,  w którym pokazano w dosyć zabawny sposób pracę GISW – Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej – działającej przy ZK Wronki.  

Kolejnym ciekawym etapem był wykład na temat historii obiektu, prac wykonywanych przez skazanych, zasad, na podstawie których  więźniowie mogą wychodzić do pracy poza teren więzienia i jak wygląda nad nimi nadzór. Na sam koniec zostaliśmy oprowadzeni po zakładzie - mogliśmy zobaczyć Zakład od wewnątrz: pawilony, w których przebywają skazani, korytarze,  celę więzienną, plac spacerowy tzw. "spacerniak", wieżę zegarową i sterownię.

Dzięki tej wycieczce mieliśmy też okazję poznać zasady funkcjonowania więzienia, profilaktykę i konsekwencje nieprzestrzegania prawa oraz działania  powszechnie nieakceptowane. Było bardzo  ciekawie i emocjonująco. Podobało nam  się to, że pracownicy odpowiadali chętnie na wiele naszych pytań. Niektórzy z nas mieliby ochotę  wrócić w celu pogłębienia wiedzy na temat tej jednostki.

Uczniowie I klasy Liceum Ogólnokształcącego