Uczniowie II klasy LO w wielkim finale Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu w Krakowie

|

Uczniowie II klasy liceum z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w bieżącym roku szkolnym uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez Akademię Nowoczesnego Patriotyzmu. Podsumowaniem trzydniowych warsztatów w dniach 02-03.06.2016 r. był Wielki Finał Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, który miał miejsce w Parku Edukacji Globalnej Wioski Świata w Krakowie.

Warunkiem uczestnictwa było wykonanie trzech zadań. Pierwszym z nich był filmik o lokalnym, nowoczesnym patriocie. Nasi uczniowie wybrali Pana Mieczysława Sorbala, który od wielu lat prowadzi orkiestrę w naszej miejscowości. Drugim zadaniem było wykonanie prezentacji MEM o Krzyżu.

Ostatnie zadanie wiązało się z ukazaniem pomysłu na projekt społeczny. Ośmioosobowa drużyna uczniów wraz z opiekunem mgr Magdaleną Nowak reprezentowała projekt klasy II liceum w stolicy Małopolski.

Czwartek był pierwszym dniem zmagań i rozpoczął się Grą Miejską. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać jedenaście zadań, które odnosiły się do różnych dziedzin nauk. Znaczenie miał czas wykonania jak i zarówno poprawność czynności. Motywem przewodnim gry były innowacyjność i wynalazki, zatem liczyła się kreatywność uczniów. Po rywalizacji w centrum Krakowa odbyły się spotkania z zaproszonymi gośćmi. Jakub Lipiński przekazał uczniom informacje o aplikacji „Pola” pozwalającej na rozpoznanie polskich produktów, której sam był pomysłodawcą. Kolejny był Mateusz Mach – twórca aplikacji „FiveApp”, która jest niezwykle pomocna w komunikacji z głuchoniemymi. Po dawce wiedzy o nowoczesnej technologii odbyły się dwa koncerty. Na scenie wystąpiły zespoły „Backtage Pass” oraz „Kołłątajowska Kuźnia”, które zachęciły uczestników do wspólnej zabawy i integracji.

W piątek miała miejsce najważniejsza część Wielkiego Finału. Reprezentanci szkół mieli za zadanie przedstawić projekt, który realizowali w swoich miejscowościach. Nasi uczniowie zaprezentowali projekt społeczny pt. „Renowacja tras turystycznych”. Na początku odbyły się półfinały, podczas których uczniowie w ciągu czterech minut mieli za zadanie przekonać jury do swojego pomysłu. Udało się to uczniom naszej szkoły i dostali się oni do Wielkiego Finału Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, będąc w najlepszej 9 szkół z całej Polski. Następnie odbyła się kolejna prezentacja projektu. Dla naszych uczniów zmagania zakończyły się tytułem laureata projektu i nagrodą w postaci vouchera o wartości 500 zł na wybrane wydarzenie kulturalne. Duże osiągniecie naszych uczniów jest dowodem na to, że praca w grupie i wspólna realizacja pomysłów zostaje doceniona.