Joanna Dziekan po raz drugi laureatką Ogólnopolskiego Konkursu „Poznawaj Polskę”

|

Ogólnopolski konkurs „Poznawaj Polskę” służy propagowaniu idei wykorzystywania Internetu jako środka komunikacji oraz narzędzia do poszukiwania informacji, stąd jego internetowy charakter. Organizowany jest corocznie przez Fundację Wspomagania Wsi i adresowany do uczniów gimnazjów znajdujących się w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.

Na początku roku szkolnego kilkunastoosobowa grupa uczestników pod bacznym okiem nauczyciela historii pana Jarosława Komary przystąpiła do konkursu, który składał się z trzech etapów. W pierwszym i drugim należało odpowiadać na pytania dotyczące ogólnej wiedzy o Polsce z takich dziedzin jak historia, literatura, geografia, przyroda, polityka, życie codzienne, kultura, sport, sławni ludzie, słynne cytaty. Zadaniem finalistów (trzecia runda) było napisanie rozprawki na jeden z 15 zaproponowanych tematów i przesłanie jej w określonym terminie na adres Fundacji.

Z końcem marca w Internecie zostały ogłoszone ostateczne wyniki. Z blisko 600 uczestników wyłoniono 30 laureatów, wśród których, już po raz drugi, zaszczytne 4. miejsce zajęła uczennica Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wlkp.- Joanna Dziekan. 4 kwietnia 2011 r. laureatka wraz z mamą, panią Dorotą Dziekan, udała się do Warszawy po odbiór nagród i dyplomu, a z tytułu zajęcia miejsca w pierwszej piątce, także nagrody dla szkoły, którą reprezentowała.

Integralną częścią nagrody był tradycyjny trzydniowy pobyt w stolicy, w trakcie którego organizatorzy zapewnili uczestnikom konkursu i opiekunom szereg atrakcji. Wśród tegorocznych znalazły się m. in. zajęcia integracyjne w Pałacu Kultury i Nauki, wycieczka z przewodnikiem „Ścieżki tolerancji” (zwiedzanie meczetu, cerkwi unickiej i synagogi z obszernym komentarzem gospodarzy miejsc), przyjemność obejrzenia doskonałego spektaklu „Nędznicy” w Teatrze Muzycznym „Roma”, zwiedzanie wystaw Muzeum Etnograficznego. Centralnym punktem spotkania było uroczyste wręczenie dyplomów i nagród wszystkim laureatom konkursu, którego dokonano w auli Collegium Civitas w Pałacu Kultury i Nauki.

Różnorodna oferta zajęć i związane z nimi wrażenia spowodowały, że czas upłynął nadspodziewanie szybko. Po oficjalnym pożegnalnym obiedzie uczestnicy zostali przewiezieni na Dworzec Centralny, skąd udali się w drogę powrotną.

Pragnę podziękować panu Jarosławowi Komarze oraz moim rodzicom za cenne wskazówki i wsparcie, którego doświadczałam na każdym etapie konkursu „Poznawaj Polskę”, a wszystkich uczniów zachęcam do wzięcia udziału w jego kolejnych edycjach, gdyż nie tylko wzbogaca wiedzę, ale uczy cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu.

Joanna Dziekan

{gallery}pp{/gallery}