JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/gimnazju/domains/zsokrzyz.pl/public_html/images/karate
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/karate

Międzywojewódzki Turniej Karate Shotokan

|

W dniach 16-17 kwietnia br. w hali sportowej przy Gimnazjum w Krzyżu Wlkp. rozegrany został Międzywojewódzki Turniej Karate Shotokan. Zawody te – już po raz siódmy organizowane przez kierowany przez sensei Krzysztofa Czekałę z Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Karate Tradycyjnego „Fudokan” w Krzyżu na trwałe wpisały się w kalendarz aktywności sportowych S.C.I. Poland.

W sobotę, po krótkim kursie sędziowskim, przeprowadzonym przez sensei Katarzynę Süss – szefową Komisji Sędziowskiej S.C.I.-Poland odbyły się eliminacje, w których startowało ponad 100 zawodników z 11 klubów S.C.I. Poland: Międzyszkolny Uczniowski Klub Karate „Shotokan” Bysław, Międzyszkolny Uczniowski Klub Karate „Shotokan” Chojnice, Klub Karate Tradycyjnego Poznań, Klub Sportowy „Wieżyca” Pelplin, Międzyszkolny Uczniowski Klub Karate „Shotokan” Czersk, Międzyszkolny Uczniowski Klub Karate „Shotokan” Lińsk, Międzyszkolny Uczniowski Klub Karate „Shotokan” Kaliska, Międzyszkolny Uczniowski Klub karate „Shotokan” Tuchola, Międzyszkolny Uczniowski Klub Karate „Shotokan” Śliwice, Klub Karate Tradycyjnego Drezdenko, Międzyszkolny Uczniowski Klub Karate Tradycyjnego „Fudokan” Krzyż Wlkp.. Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach – kata (formy) oraz kumite (walka), w grupach wiekowych młodzika młodszego (rocznik 2003 i młodsi), młodzika (roczniki 2000-2002), młodzika starszego ( rocznik 1999-1997) i – po raz pierwszy na zawodach w Krzyżu – w kategorii juniora młodszego (rocznik 1996-1994). Eliminacje rozgrywane były na dwóch planszach, tradycyjnie bez udziału publiczności i trwały od godziny 15 do 19. Należy podkreślić, że w zgodnej opinii sędziów obserwuje się stały poziom wyszkolenia zawodników, a szczególnie wyraźne jest to w kategorii młodzików. O ile w przypadku innych kategorii wiekowych werdykty sędziowskie nierzadko jednogłośnie wskazywały na zwycięzcę, to wiele walk młodzików kończyło się minimalna wygraną jednego ze startujących.

 

Niedzielne finały turnieju punktualnie o godzinie 15:00 uroczyście otworzył Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego pan Wiesław Maszewski Początkowo – zapewne na skutek pięknej pogody – zawody nie zgromadziły zbyt licznej publiczności, natomiast ostatnie konkurencje oklaskiwał już prawie komplet widzów. Tym niemniej zawodnicy startujący w finałach starali się pokazać swoje najlepsze karate, bez względu na wiek i poziom zaawansowania. Istotną nowością było wprowadzenie w finałach kumite juniorek i juniorów wolnej walki (jiu-kumite) zamiast jiu-ippon-kumite (walki półwolnej). Jako, że było to pierwsze tego typu doświadczenie to poziom walk był zróżnicowany, niektórzy z zawodników mieli problem z kontrolą swoich emocji i wdawali się w niepotrzebną szarpaninę. Wszyscy startujący wykazali się ogromnym hartem ducha i wolą walki.

W przerwach pomiędzy poszczególnymi konkurencjami swoje umiejętności prezentowali posiadacze najwyższych stopni uczniowskich, przygotowujący się do egzaminów mistrzowskich oraz tancerze ze Szkoły Tańca SINIOR SCHOOL z Drezdenka.

Finały turnieju zaszczycili swoją obecnością: Wiesław Maszewski Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Zygmunt Jasiewicz Burmistrz Krzyża Wlkp., Maciej Pietruszak Burmistrz Drezdenka, Regina Jaworska Przedstawiciel Lubusko-Wielkopolskiego banku Spółdzielczego, Hubert Kałuża Gość Honorowy Turnieju oraz przyjaciele miejscowego klubu karate Hanna Tchórza, Tomasz Tryboba.

Spotkania, takie jak to w Krzyżu, są doskonałą okazją do wspólnego treningu. Nie inaczej było i tym razem – każdy z adeptów miał możność uczestnictwa w dwóch jednostkach treningowych, prowadzonych równolegle w dwóch grupach zaawansowania. Grupa brązowych i czarnych pasów doskonaliła zarówno techniki podstawowe oraz umiejętność prowadzenia wolnej walki. Z kolei młodsi adepci uczestniczyli w treningu poświęconemu w całości Goshindo. Treningi prowadzili sensei Katarzyna Süss, Robert Reiter, Adam Cichocki oraz Marcin Kwit. Na zakończenie drugiego treningu odbyły się egzaminy, w wyniku których S.C.I. Poland wzbogaciło się o czterech adeptów z brązowymi pasami.

 

{gallery}karate{/gallery}