JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/gimnazju/domains/zsokrzyz.pl/public_html/images/zolnierze wykleci
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/zolnierze wykleci

Żołnierze wyklęci- podziemie poakowskie

|

Wiosna to szczególny okres w najnowszej historii Polski. Wiosną 1945 roku Polskie Państwo Podziemne straciło swoich najważniejszych 16. przywódców, których podstępnie radzieckie NKWD aresztowało i uwięziło w Moskwie.

W okupowanej Polsce, której znaczne obszary zajęły wojska Armii Czerwonej i polskich komunistów, ukrywały się nadal oddziały należące do Armii Krajowej (AK). Po nierównej kilkuletniej walce z okupantem hitlerowskim, teraz musiały stawić czoła przeważającym siłom rosyjskim i narzuconemu nowemu ustrojowi komunistycznemu. Żołnierze polskiego podziemia stanowili dla komunistów dużą przeszkodę w zdobyciu władzy w powojennej Polsce, dlatego już od 1944 roku zwalczano AK. Jej żołnierzy znieważano słowem i czynem, nazywając „zaplutymi karłami reakcji” i poddawano torturom, które często kończyły się egzekucją. Mimo narzucenia Polsce ustroju komunistycznego, polskie podziemie kontynuowało walkę jeszcze wiele lat po wojnie.

 

{gallery}zolnierze wykleci{/gallery}