JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/gimnazju/domains/zsokrzyz.pl/public_html/images/wycieczka w przeszlosc
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/wycieczka w przeszlosc

Wycieczka w przeszłość...

|

Zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego, Internetu, kuchenki mikrofalowej, blendera i innych tego typu urządzeń, a czy zastanawiamy się chociaż od czasu do czasu jak wyglądało życie naszych przodków 100 – 200 lat temu?

Może warto wrócić choć na kilka chwil w tamte czasy, poznać zwyczaje i styl życia naszych prababć i pradziadków? Na taką „wycieczkę w przeszłość” wybrały się gimnazjalistki należące do Szkolnego Koła Caritas. We wtorek - 22 marca w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu poznały obyczaje, zainteresowania, modę i styl życia kobiet i mężczyzn – mieszkańców kamienic mieszczańskich i ziemiańskich dworków, żyjących na przełomie XIX i XX wieku. Najciekawszym elementem była prezentacja damskiej garderoby sprzed lat. Bielizna nocna i dzienna, suknie, szale, kapelusze i torebki budziły z jednej strony uśmiech, a z drugiej podziw dla noszących je kobiet. Meble, sprzęt użytku codziennego, naczynia i sztućce, również wywołały zdumienie i zachwyt. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też dawne szaty i sprzęt liturgiczny: ornaty, dalmatyki, stuły, monstrancje, kielichy, cyboria, relikwiarze i krzyże oraz obrazy i rzeźby sakralne. Po wizycie w Muzeum dziewczęta przeszły na Stary Rynek. Niestety, było już dobrze po godzinie 12.00 i słynne poznańskie koziołki nie „trykały się” już na ratuszowym balkonie, ale sprytne gimnazjalistki odnalazły je w okolicach kościoła farnego.

 

Anna Tejchman

{gallery}wycieczka w przeszlosc{/gallery}