JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/gimnazju/domains/zsokrzyz.pl/public_html/images/archeo
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/archeo

„I ty możesz zostać archeologiem" 2009

Od listopada 2009 r. gimnazjaliści krzyskiego gimnazjum realizują projekt „I ty możesz zostać archeologiem”. W projekcie uczestniczy 28 uczniów. Celem projektu jest propagowanie wśród mieszkańców oraz gości Miasta i Gminy Krzyż Wielkopolski wiedzy na temat naszego miasta w epoce pradziejów. Od kilku lat w pobliżu Krzyża, na północnym brzegu starego koryta Noteci, prowadzone są badania archeologiczne pod kierunkiem pana doktora Jacka Kabacińskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu. Dotychczasowe znaleziska wskazują, że odkryta osada pochodzi z okresu mezolitu (8 000 r.p.n.e.-5 500 r. p.n.e.). Jednym z etapów realizowanego projektu było przybliżenie jego uczestnikom pradziejów ziem polskich w okresie mezolitu, neolitu, epoki brązu i żelaza. W tym celu uczestnicy projektu udali się do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, gdzie dzięki uprzejmości pracowników tej placówki mogli w bardzo przystępny i ciekawy sposób odbyć podróż w czasie i poznać warunki życia człowieka w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Ekspozycja wzbogacona ciekawym wykładem bardzo zainteresowała gimnazjalistów i pozwoliła snuć przypuszczenia na temat, jak mogła wyglądać osada w Krzyżu i jak mogło wyglądać życie jej mieszkańców. Wyprawa do muzeum zaowocowała licznymi zdjęciami, które uczestnicy projektu już wkrótce zamierzają udostępnić swoim koleżankom i kolegom z krzyskiego gimnazjum.

Kolejnym zadaniem, jakie czeka młodych archeologów, są warsztaty z udziałem studentów archeologii w Poznaniu.

{gallery}archeo{/gallery}

Program do pobrania (doc)