Troje licealistów z Krzyża w finale Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego # Pan Tadeusz

Piętnastu finalistów, uczniów szkół  średnich z całej Wielkopolski, wystąpiło 19 listopada w auli Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie recytując fragmenty "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Konkurs recytatorski #Pan Tadeusz zorganizował Zarząd Województwa Wielkopolskiego.

Przygotowanie finału w Lesznie powierzono Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Bibliotece Pedagogicznej w Lesznie, na którego stronie pojawiły się następujące wypowiedzi Jury i Organizatorów:

„- Umiejętność mówienia wierszem i dykcja to są oczywiste rzeczy, na które zwraca się uwagę, ale dla mnie najważniejsze jest serce - mówiła zasiadająca w jury aktorka Dominika Ostałowska. - Jest tak, że albo ktoś mówi i wciąga nas w swój świat, w swoje emocje i przemyślenia, albo zostajemy obojętni. Trudno to zmierzyć.

Czy Pan Tadeusz jest trudny do recytacji? Pytanie zadaliśmy aktorowi Zbigniewowi Walerysiowi, który również zasiadał w jury.

- Trzynastozgłoskowiec - to nie jest proste i łatwe. Ale mnie bardziej interesuje świat pokazany przez recytatorów.

Wystąpień młodzieży słuchała m.in. wicemarszałek Marzena Wodzińska:

- Z jednej strony ważne dzieło Mickiewicza, z drugiej strony uczenie do wyjścia na zewnątrz, przemówień, autoprezentacji, rywalizacji. Kształtowanie tych wszystkich cech u młodych ludzi jest bardzo ważne.

- „Pan Tadeusz” powstawał z miłości i tęsknoty do ojczyzny, dzisiaj usłyszymy to piękno w wykonaniu młodych ludzi - dodał Paweł Borowski, dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie.

Finał konkursu odbył się w auli WSH, prowadzącym był Ryszard Biberstajn. W przerwach poloneza wykonali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, zatańczyły także mażoretki ze Wschowy oraz zagrał zespół muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Lesznie.”

Pierwsze miejsce zajęła Gabriela Juszczak z Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie. Drugą nagrodę odebrała Szantal Strzelińska z  Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. Trzecie miejsce przyznano Janowi Kamińskiemu z IX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni, wśród nich aż troje licealistów z ZSO w Krzyżu Wielkopolskim: Jan Bogdziewicz, Klaudia Kunicka i Weronika Michałek. Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne i bardzo cenne nagrody rzeczowe, a ich opiekunowie podziękowania. Serdecznie gratulujemy. 

Oprac. Ewa Kowal