JULIA MAŁECKA w finale Konkursu Recytatorskiego „#Pan Tadeusz”

Uczennica drugiej klasy liceum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim, Julia Małecka, w piątek 26 października 2018 roku w Lesznie wzięła udział w finale Konkursu Recytatorskiego „#Pan Tadeusz”. Całe wydarzenie miało miejsce w auli Wyższej Szkoły Humanistycznej o godzinie 11.00.

Organizatorem konkursu był Zarząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, a koordynatorem Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Uczestnikami finału było piętnaścioro laureatów półfinałów, które odbyły się w pięciu miastach, a w każdym wyłoniono trzy osoby. Recytatorzy w piękny sposób przedstawili wybrane fragmenty epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Jego celem było  m.in. upowszechnienie znajomości „Pana Tadeusz”, kształtowanie kultury żywego słowa oraz promowanie Województwa Wielkopolskiego.

Finaliści oceniani byli przez zaproszonych gości: Krystynę Czubównę i Piotra Cyrwursa oraz przedstawicieli Departamentu Edukacji i Nauki oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie. Po wystąpieniach finaliści oraz ich opiekunowie mogli posłuchać także interpretacji fragmentów „Pana Tadeusza” w wykonaniu pana Piotra oraz pani Krystyny. Następnie odbyły się obrady komisji, podczas których goście zostali zaproszeni na mały poczęstunek. Po przerwie odbyła się Gala Finałowa, na której przedstawiono troje laureatów. Reprezentantka ZSO w Krzyżu, Julia Małecka, otrzymała wyróżnienie za recytację fragmentu Księgi VIII „Zajazd”. Każdy z uczestników dostał cenną nagrodę rzeczową.

Finał konkursu był bardzo ciekawy i dobrze zorganizowany. Wspaniale było posłuchać interpretacji „Pana Tadeusza” w wykonaniu młodych, zdolnych osób oraz zauważyć ponadczasowość tego dzieła. Konkursy takie jak ten są niezwykle cenne, gdyż oprócz kształtowania żywego słowa, rozwijają także zainteresowania uczniów.

 Julia Małecka