Gimnazjaliści na spotkaniu autorskim z Edwardem Henką - poetą

W Bibliotece Publicznej w Krzyżu Wlkp. odbyło się we wtorek, 30 maja 2017 roku, spotkanie z p. Edwardem Henką, od trzydziestu jeden lat mieszkającym w Drawsku rolnikiem, który pisze wiersze.

Po prezentacji poeta zaprezentował swój utwór na powitanie, a następnie wolontariuszki z kl.2a gimnazjum i kl. 1LO czytały wybrane przez gościa teksty. Mieliśmy okazję poznać główne tematy poruszane w tej bogatej już, choć nieznanej szerzej twórczości. Piękno przyrody, zmienność pór roku, przemijanie życia i marzeń, miłość – te motywy pojawiały się najczęściej, także w kolejnych „wierszach wybranych”. Te czytał już sam poeta i komentował we właściwy sobie sposób. Spotkanie, zaplanowane na godzinę lekcyjną, potrwało dwie, głównie za sprawą p. Emilii Gniatkiewicz- Lewkowicz, która poddała wiersze życzliwej i wnikliwej, polonistycznej analizie. Zgromadzona na widowni młodzież kl. 2 i 3 gimnazjum miała okazję uczestniczyć w prawdziwej, żywej lekcji interpretacji poezji oraz wysłuchać odpowiedzi ich autora, a ten przywilej zdarza się nielicznym. To było bardzo cenne i udane spotkanie.

Opracowała: Ewa Kowal