Lektury na rok szkolny 2019/2020

szkoła podstawowa

 

Wykaz lektur dla klas 1-8

 

Klasa 1

 

1. Baśnie, Hans Chrystian Andersen

 

2. Brzechwa dzieciom, Jan Brzechwa

 

3. Detektyw Pozytywka, Grzegorz Kasdepke

 

4. Pamiętnik Czarnego Noska, Janina Porazińska

 

5. Wiersze dla dzieci, Julian Tuwim

 

6. O krakowskich psach i kleparskich kotach, Barbara Tylicka

 

7. Najpiękniejsze wiersze, Danuta Wawiłow

 

 

 

Klasa 2

 

1. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, Justyna Bednarek

 

2. Cukierku, Ty łobuzie, Waldemar Cichoń

 

3. Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą, Julian Tuwim

 

4. Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?, Leszek Kołakowski

 

5. Dziewczynka z parku, Barbara Kosmowska

 

6. Sposób na Elfa, Marcin Pałasz

 

7. Asiunia, Joanna Papuzińska

 

8. Kapelusz Pani Wrony, Danuta Pawlak

 

9. Drzewo do samego nieba, Maria Terlikowska

 

10. Dziadek i niedźwiadek, Łukasz Wierzbicki

 

 

 

Klasa 3

 

1. Zaczarowana zagroda, Czesław Centkiewicz

 

2. Oto jest Kasia, Mira Jaworczakowa

 

3. Karolcia, Maria Kruger

 

4. Dzieci z Bullerbyn, Astrid Lindgren

 

5. Doktor Dolittle i jego zwierzęta, Hugo Lofting

 

6. O psie, który jeździł koleją, Roman Pisarski

 

7. Afryka Kazika, Łukasz Wierzbicki

 

 

 

Klasa 4

 

1. Akademia pana Kleksa, Jan Brzechwa

 

2. Dynastia Miziołków, Joanna Olech

 

3. Przygody Mikołajka, Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe

 

4. Opowieści z Narnii cz. 1,  C.S.Lewis

 

5. Magiczne drzewo, Andrzej Maleszka

 

6. Kajko i Kokosz. Szkoła latania, Janusz Christa

 

 

 

Klasa 5

 

1. Katarynka, Bolesław Prus

 

2. W pustyni i w puszczy, Henryk Sienkiewicz

 

3. Chłopcy z Placu Broni, Ferens Molnar

 

4. Magiczne drzewo, Andrzej Maleszka

 

5. Alicja w Krainie Czarów,  Lewis Carroll

 

6.Przygody Tomka Sawyera, Mark Twain

 

7. Biblia

KLASA 6

Lektury obowiązkowe

L.M. Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza

J.R.R. Tolkien, Hobbit

R. Kosik, Felix,Net i Nika. Gang Niewidzialnych Ludzi

A. Mickiewicz, Pan Tadeusz [Koncert Wojskiego]

I. Krasicki, wybrane bajki

H. Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy

Lektury uzupełniające

K. Makuszyński, Szatan z siódmej klasy

A.Szklarski  Tomek w krainie kangurów

Czytające szkoły

K. Makuszyński, Szatan z 7. klasy

S. Lem, Bajki robotów lub Cyberiada [fragmenty]

M. Musierowicz, Kłamczucha

 

KLASA 7

Lektury obowiązkowe

E. Hemingway, Stary człowiek i morze

A. Fredro, Zemsta

J. Słowacki, Balladyna

H. Sienkiewicz, Latarnik

A. de Saint-Exupery, Mały Książę

Ch. Dickens, Opowieść wigilijna

J. Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII

I. Krasicki, Żona modna

A. Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć pułkownika, Pan Tadeusz [historia Polski]

Czytające szkoły

A. Christie, Morderstwo w Orient Expressie

    współczesna powieść młodzieżowa

 

KLASA  8

Lektury obowiązkowa

A.Kamiński, Kamienie na  szaniec

S. Żeromski, Syzyfowe prace

H. Sienkiewicz, Qvo vadis [zrealizowana w r. szkol. 2018/2019]

Lektury uzupełniające

M. Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego [fragmenty]

A. Fiedler, Dywizjon 303 [zrealizowano w r. szkolnym 2018/19]

Czytające szkoły współczesna powieść młodzieżowa 

 

liceum ogólnokształcące po gimnazjum

KLASA    I  LO 

ZAKRES PODSTAWOWY

 Sofokles                       Król Edyp

Bogurodzica, Lament świętokrzyski

Jan Kochanowski - wybrane pieśni, treny i psalm

William Szekspir         Makbet

Albert Camus             Dżuma

 Zakres rozszerzony

Joseph Bedier   Dzieje Tristana i Izoldy

 

KLASA    II LO

ZAKRES PODSTAWOWY

Adam Mickiewicz        Dziady cz. III

Adam Mickiewicz        Pan Tadeusz

Bolesław Prus             Lalka

Fiodor Dostojewski      Zbrodnia i kara

Stefan Żeromski         Ludzie bezdomni

Stanisław Wyspiański   „Wesele"

Władysław Stanisław Reymont      „Chłopi" (tom I - Jesień)

Joseph Conrad           Jądro ciemności 

Juliusz Słowacki          Kordian (fr.)

ZAKRES  ROZSZERZONY

(obowiązują lektury z poziomu podstawowego i rozszerzonego)

Juliusz Słowacki       Kordian

Johann Wolfgang Goethe   Cierpienia młodego Wertera (fr.)

Michaił Bułhakow         Mistrz i Małgorzata (fr.)

Zygmunt Krasiński         Nie - Boska komedia (fr.)

Eliza Orzeszkowa         Nad Niemnem (fr.)

Stefan Żeromski          Przedwiośnie (fr.)

 

KLASA    III LO

 ZAKRES PODSTAWOWY

Bruno Schulz               Sklepy cynamonowe (wybrane opowiadanie)

Zofia Nałkowska             Granica

Witold Gombrowicz     Ferdydurke

Tadeusz Borowski    -  opowiadania: np. Pożegnanie z Marią, Proszę państwa do gazu, Dorośli i dzieci w Oświęcimiu,

Zofia Nałkowska          Medaliony

Sławomir Mrożek          Tango lub Tadeusz Różewicz Kartoteka

Jarosław Iwaszkiewicz   Ikar

Hanna Krall                  Zdążyć przed Panem Bogiem

Gustaw Herling - Grudziński      Inny świat

ZAKRES  ROZSZERZONY

Jan Paweł II     Tryptyk rzymski

Wybrane eseje (Czesław Miłosz, Z. Herbert, Maria Janion lub inny} oraz wybrane spektakle /filmy polskiej i światowej kinematografii (w każdej klasie)