Natalia Kujawa

Natalia Kujawa

Od 1 września 2014r. jestem uczennicą Liceum Akademickiego w Toruniu, będącego częścią Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (GiLA). Mój rocznik składa się z trzech klas – matematyczno-fizyczno-informatycznej, biologiczno-chemicznej i prawno-ekonomicznej. Każdy oddział liczy 26 uczniów.

Uczęszczam do klasy prawno-ekonomicznej, w której realizujemy rozszerzenia z matematyki, historii i geografii. Ponadto, jako dodatkowy przedmiot mamy łacinę, a od przyszłego roku wstęp do prawoznawstwa oraz wstęp do ekonomii. W czasie nauki autorskie programy nauczania są wzbogacone możliwością udziału w zajęciach na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Ponadto uczestniczymy w zajęciach warsztatowych w Studenckiej Akademii Prawa na Wydziale Prawa i Administracji, dzięki temu mamy możliwość m.in. brać udział w wokandach sądowych. Co jakiś czas organizowane są dla nas również wycieczki dydaktyczne oraz zajęcia terenowe.

Językiem wiodącym w naszej szkole jest język angielski, wzbogacony o dodatkową godzinę konwersacji, nauczany w grupach międzyoddziałowych z podziałem uwzględniającym znajomość języka i stopień zaawansowania. Wyboru drugiego języka każdy dokonuje samodzielnie spośród hiszpańskiego i niemieckiego. Również w tym przypadku jest podział na stopień zaawansowania. Szkoła jest świetnie wyposażona w pomoce dydaktyczne wszelkiego rodzaju.

W ramach zajęć wychowania fizycznego, uczęszczamy na dwugodzinne zajęcia na basenie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK, a także mamy możliwość korzystania z boiska sportowego Klubu Piłkarskiego Elana Toruń. W przyszłym roku będziemy brać udział w zajęciach na lodowisku, a za dwa lata na hali UCS UMK.

Mieszkam w internacie GiLA, położonym ok. 100m od szkoły (wszystko znajduje się w tym samym kompleksie). Internat ma pięć pięter oraz piwnicę. Na parterze znajduje się stołówka, natomiast w piwnicy salka gimnastyczna, w której ćwiczą szkolne zespoły muzyczne, pomieszczenia do przechowywania rowerów, a także siłownia. Na wyższych piętrach znajdują się pokoje mieszkalne – dwuosobowe, a dla maturzystów jednoosobowe. Na każdym piętrze są aneksy kuchenne, sale telewizyjne, sale komputerowe oraz tzw. „pokoje cichej nauki”. Internat znajduje się niecały kilometr od Starego Miasta, dlatego gdy tylko jest ładna pogoda, spacerujemy w to piękne miejsce. W internacie panuje bardzo ciepła atmosfera, więc wszyscy zapominają o tęsknocie za domem. Mamy możliwość uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, wspólnych wyjściach do kina, teatru, a także opery, bądź filharmonii.

Jestem bardzo zadowolona z wyboru szkoły – jest to niezwykłe miejsce, gdzie panuje cudowna atmosfera, wszyscy są dla siebie serdeczni. Na początku bałam się, jak się odnajdę w nowym środowisku, czy poradzę sobie z nauką, jednak obawy okazały się niesłuszne. Moja klasa bardzo szybko się zgrała, wszyscy się wspierają, zawsze można liczyć na pomoc i dobre słowo od rówieśnika. Nie liczą się różnice między nami, ale wszystko to, co nas łączy. Wspólnie z wychowawczynią, nauczycielką matematyki, mgr Agnieszką Jędrzejewicz, organizujemy różne przedsięwzięcia, np. Drzwi Otwarte lub zbliżający się Dzień Języków Obcych, a ponadto uczestniczymy jako wolontariusze w organizowanych w Toruniu imprezach sportowych, np. Plaży Gotyku, X Halowych Mistrzostwach Europy Weteranów.

Na korytarzach szkolnych uczniowie się uśmiechają, cieszą się, że mogą stanowić część wspólnoty GiLA. Szkoła nie stanowi stresu, każdy ma możliwość rozwoju swoich zainteresowań, nie ma presji, nacisku, ani „wyścigu szczurów”. Każdy pracuje samodzielnie, aby osiągnąć wyznaczone cele, jednak nigdy nie odbywa się kosztem to innych osób. Są tygodnie, kiedy jest dużo nauki, ale są tygodnie odpoczynku. Najwięcej czasu każdy poświęca na matematykę oraz język angielski – mamy zwiększoną liczbę godzin, co umożliwia nam zdanie tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, dając możliwość większego wyboru studiów. Szkoła wspiera rozwój ucznia, nie ma przeszkód, żeby uczestniczyć w pozaszkolnych wyjazdach związanych z naszymi pasjami. Bardzo się cieszę, że miałam szansę dostać się do takiej placówki, to wymarzone miejsce do nauki.