"Różne oblicza geometrii" - realizacja projektu

Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie od Fundacji mBanku w wysokości 8000 zł na realizację projektu edukacyjnego „Różne oblicza geometrii” w ramach programu grantowego „mPotęga” - popularyzującego matematykę wśród uczniów i zachęcającego nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do przezwyciężenia rutyny i schematów w nauczaniu tego przedmiotu.

Podstawowe cele jakie sobie przyjęliśmy to: zmotywowanie uczniów do nauki geometrii poprzez inne spojrzenie na nią; pokazanie geometrii w ciekawszej, atrakcyjniejszej odsłonie, pogłębienie wiadomości z zakresu planimetrii i stereometrii, rozwijanie wyobraźni i doskonalenie umiejętności manualnych.

Od 29 września 2017 r. projekt realizuje 10 osobowa grupa gimnazjalistów i licealistów pod kierunkiem lidera – pani Anety Wiśniewskiej.

Przed rozpoczęciem projektu członkowie zespołu projektowego wyszukali  informacje na temat zastosowania geometrii w otaczającym  nas świeci, a następnie przy wsparciu uczniów klasy II c gimnazjum, przygotowali wystawę pt. Dlaczego warto uczyć się geometrii?, promującą tę właśnie dziedzinę matematyki. Po przeprowadzeniu przez nauczycieli matematyki testu sprawdzającego w klasach gimnazjalnych i licealnych, opracowali statystycznie wyniki. W ramach projektu, uczniowie podczas koła matematycznego przygotowali również karty dydaktyczne z zakresu planimetrii i stereometrii według własnego pomysłu. Karty te będą wykorzystywane do pracy podczas zajęć dydaktyczno- wyrównawczych z matematyki, zajęć bibliotecznych i świetlicowych. Realizacja projektu zakłada również wzajemne nauczanie (korepetycje uczniowskie), warsztaty origami i matematyczne wyszywanki dla uczniów nie tylko naszej szkoły; ligę zagadkowo – zadaniową dotyczącą Piramidy Sierpińskiego i brył Platońskich; wspólne budowanie Piramidy Sierpińskiego  z przygotowanych przez uczniów ostrosłupów oraz konkursy matematyczno–plastyczne „Matematyczna choinka” oraz „Matematyczna ozdoba choinkowa”.

Projekt zakończy się 11 grudnia 2017 r. wystawą podsumowującą działania i  prezentującą prace  konkursowe jak również bryły i obrazy wykonane podczas warsztatów.