99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

„Niech nasza Polska wśród narodów stanie…” 

„Naród, który nie zna i nie szanuje przeszłości, nie może zbudować przyszłości” – słowa Józefa Piłsudskiego stały się myślą przewodnią uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, w naszym mieście spotkali się tradycyjnie przedstawiciele władz i mieszkańcy, aby wspólnie wspomnieć tych, którym wolność zawdzięczamy.

Licealiści i gimnazjaliści Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim w wierszach, piosenkach, scenkach dramowych i prezentacji multimedialnej ukazali trudną drogę naszej Ojczyzny do niepodległości i równie trudne zmagania o jej utrzymanie, o zachowanie najcenniejszych wartości, o godność narodową. Kobiety w czerni (Agata Twarowska, Jagienka Paluszkiewicz, Aleksandra Garstka, Sara Kwiecień, Paula Heft, Joanna Ignasiak) nawiązywały do  martyrologii narodu polskiego pod zaborami.

Gazeciarze (Kacper Nowak i Hubert Szutenbach) informowali o rozgrywających się w ówczesnej Europie  wydarzeniach, dających szanse i nadzieje na niepodległość. Głos poetów, nawołujący do walki, dodający otuchy żołnierzom i wyrażający pragnienia narodu polskiego, zaprezentowali recytatorzy:  Martyna Janczyszyn, Wanesa Pełechacz, Weronika Bałamut, Anita Rembasz, Julia Małecka, Julia Koczerba, Julita Stępień, Dominik Olczyk, Adam Błażej. W scence dramowej, ukazującej walkę Polaków o kulturę narodową, język i obyczaje wystąpili: Katarzyna Korczak, Magdalena Dobrzycka, Oskar Larowski i Bartosz Piątek.

Przez trudne drogi Polaków do wolności, od 1798 do 1989 roku,  przeprowadzili nas narratorzy: Martyna Łopińska i Jan Bogdziewicz. Pieśni patriotyczne śpiewał chór pod batutą pani Justyny Kapuścińskiej. Na zakończenie uroczystości młodzież ZSO  wykonała staropolski taniec chodzony – polonez do muzyki Wojciecha Kilara, przygotowany pod okiem pani Doroty Bołądź.

Scenariusz opracowały panie: Ewa Kowal i Jolanta Jaworska, autorką  scenografii była pani Danuta Szymaś, która wykorzystała archiwalne materiały prasowe z okresu I wojny światowej i pierwszych lat po jej zakończeniu udostępnione przez pana Marcina Nowakowskiego – członka Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.  Prezentację multimedialną przygotował pan Rafał Wiśniewski.

Uroczystość była potwierdzeniem, że  współczesne pokolenie z szacunkiem odnosi się do przeszłości i oddaje hołd tym, którzy walczyli na frontach całej Europy, znosili upokorzenia i ponosili ofiary, abyśmy dziś mogli żyć we własnym, suwerennym kraju.

J. Jaworska

foto. Małgorzata Borucka - Andrzejewska