Zespół Szkół Ogólnokształcących w trakcie realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016 – 2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych,  biblioteka szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim otrzymała w roku 2017 środki finansowe na zakup książek.Wysokość wsparcia finansowego uzależniona była od liczby uczniów. Nasza szkoła otrzymała maksymalną kwotę  12 tys.  złotych przy  wkładzie  własnym organu prowadzącego szkołę 3 tys. Złotych,  co stanowi całość 15 tysięcy złotych.

W oparciu o ankiety przeprowadzone wśród rodziców, uczniów i nauczycieli dokonano wyboru książek do zakupu. Cenną wskazówką były również wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej.  Do tej pory zakupiliśmy ponad 400 woluminów i jesteśmy jeszcze w trakcie realizacji projektu.

W bibliotece szkolnej została utworzona książkowa top lista, na czele której znalazły się długo oczekiwane nowości: np. A.  Sapkowskiego „Wiedźmin”, R. Riordana „Percy Jacksoni i bogowie olimpijscy”, D. Majewski „Trening życia”, S. Kinga „To” i wiele, wiele innych.

Nowości czytelnicze wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród młodzieży, która nie mogła wyjść z podziwu, że książki zamówione np. dziś, są dostępne w bibliotece za kilka dni.

Niesamowitym powodzeniem cieszą się pachnące jeszcze farbą drukarską  nowości np.  D. Browna „Początek”, K. B. Miszczuk „Ja, diablica”, S. Cowthona „Srebrne oczy”- pierwsza część trylogii opartej na kultowej grze komputerowej Five Nights At Freddy’s. 

W zakupach uwzględniono  również uzupełnienie kanonu  lektur szkolnych zgodnie z nowa podstawą programową.

O radości z nowo zakupionych książek może świadczyć między innymi wypowiedź uczennicy liceum ZSO:

„Zawsze marzyło mi się, żeby w bibliotece szkolnej znajdowały się takie serie jak np. „Zastępy Anielskie”, czy „Wiedźmin” . Kiedy okazało się, że można je zamówić, od razu wpisałam się z przyjaciółmi na listę. Z niecierpliwością oczekiwałam na nowe książki, odwiedzając codziennie bibliotekę, a nawet śniłam o nich. Nigdy się tak nie cieszyłam, pomagając pani w bibliotece rozpakowywać kartony z książkami, łapiąc swoje ukochane i upragnione tomy w ręce!”

Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa oraz podkreślanie roli książki w życiu człowieka. Zadania te realizowane są podczas: konkursów czytelniczych, wystaw, spotkań z autorami książek, czytania przedszkolakom oraz zajęć  bibliotecznych na których promowana jest zakupiona literatura.

 Małgorzata Borucka – Andrzejewska - nauczyciel bibliotekarz